Законопроектът на Сената цели да спре чичо Сам да използва лицево разпознаване по летищата

Share

Администрацията за сигурност на САЩ планира да разшири използването на технологии за разпознаване на лица, които вече се използват на няколко американски летища, може да приключи, преди да започне, ако новоприет законопроект на Сената стане закон.

Двупартийната Защита на Поверителността на Пътника Акт [PDF], SB 3361, беше въведено тази седмица от сенаторите Джеф Меркли (D-OR) и Джон Кенеди (R-LA) и ще спрат използването на лицеви биометрични данни от TSA. Законопроектът ще забрани планирано разширяване на технологията и отмяна на съществуващото разрешение TSA лицево разпознаване, както и изисква „изрично разрешение конгрес“ за всички бъдещи опити. Ако бъде приет, законопроектът ще даде на TSA само 90 дни, за да прекрати използването на технологията и да изчисти всички биометрични данни за лице, които има в сървърите си. 

„Всеки ден TSA сканира лицата на хиляди американци без тяхното разрешение и без да дава ясно да се разбере, че пътниците могат да се откажат от инвазивния скрининг,“ каза Сенатор Кенеди. „Законът за защита на поверителността на Traveler ще защити всеки американец от намесата на Big Brother, като прекрати програмата за разпознаване на лица.“

TSA, която отказа да коментира предстоящото законодателство, тества технологията близо 30 летища в САЩ. На агенцията каза На Регистъра през лятото компанията иска да разшири дейността си до 430 американски летища през следващото десетилетие. 

Системата, която се използва на контролно-пропускателните пунктове на TSA, е известна като Credential Authentication Technology 2 (CAT-2) и идва от френска биометрична фирма Идемия. Пълният набор от биометрични технологии на Idemia наскоро беше пуснат от Интерпол, който го използва, за да направи своя първи арест на биометрична основа на заподозрян контрабандист, който е представил фалшиви документи на полицейски контролно-пропускателен пункт в Босна и Херцеговина. „Биометричният център“ на Интерпол включва съществуващите бази данни за пръстови отпечатъци и разпознаване на лица с други технологии на Idemia. 

Използването на CAT-2 от TSA включва сканиране на лицето на пътника и сравняването му със сканирана лична карта или паспорт. Системата може да открие фалшиви идентификатори „много бързо“, каза служител на TSA през юли, също така е в състояние да провери дали лицето е в допълнителни скринингови списъци и всъщност е планирано да пътува през следващите 24 часа. 

Технологията за разпознаване на лица е кръгла критикуван от групи за права за поверителност и е установено, че са пристрастия срещу определени расови групи, както и относително лесен за подвеждане. Аргументи като тези са направени от групи като American Civil Liberties Union (ACLU), Public Citizen и Electronic Privacy Information Center (EPIC).

„Технологията за лицево разпознаване и лицево съвпадение създава ненужни и неприемливи рискове за гражданските права и гражданските свободи“, каза главният политически съветник на ACLU Коди Венцке. „В много ситуации е доказано, че е по-малко точна за хора с цвят и жени и заплашва да даде възможност за масово проследяване и нахлувания в нашата поверителност.“

EPIC също излезе подкрепа на предложения законопроект на Сената, който Джерами Скот, неговият старши съветник и директор на проекта на EPIC за надзор, Надзор, преди описвана като „инвазивна и опасна технология за наблюдение.“ 

„EPIC аплодира въвеждането на Закона за защита на личните данни на пътниците и забраната за използване на технологията за разпознаване на лица от TSA“, каза Скот. „ТСА не трябва да бъде позволено едностранно да подложи милиони пътници на тази опасна технология.“ 

Не всички обаче смятат, че това е препоръчително. Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн, професор по компютърни науки и експерт по авиационна сигурност Шелдън Джейкъбсън описан сенаторите зад предложението, както и добронамерени, „макар и неквалифицирани и зле информирани“, да се направи такъв призив.

„Причините за нарушаване на неприкосновеността на личния живот с разпознаване на лица са просто преувеличени“, твърди Джейкъбсън, добавяйки, че TSA няма престъпно намерение със събирането на данни. „Личното признание няма нищо общо с това, че правителството нарушава личната неприкосновеност на хората. Това е свързано с утвърждаването, че лицето, което се представя за пътуване, наистина е това, което те твърдят, че са.“

„Законът за защита на поверителността на пътниците [би] довел сигурността на летището назад, а не напред“, каза Джейкъбсън. Организационното намерение, отбелязваме, не отразява непременно реалността на място за това как се използва технологията – или се злоупотребява. 

Законопроектът е съ-спонсориран от сенаторите Едуард Джей Марки (D-MA), Роджър Маршал (R-KS), Бърни Сандърс (I-VT) и Елизабет Уорън (D-MA), все още ще трябва да премине в комисията по търговия на Сената, преди да стане по-широко гласуване. ®

Подобни статии

Не пропускайте