IBM прави пробив в ‘полезната скала’ квантова обработка с процесор Heron

Share

IBM представи Heron – – квантов процесор, за който твърди, че е постигнал „мащаб на използваемостта“ – и така наречената модулна архитектура System Two, която ще я използва в производството.

Heron е най-новата част от серията квантови процесори на IBM (QPU). Устройството разполага с 133 кубита – от 127 в предишния модел, наречен Eagle. IBM също така твърди, че Heron осигурява петкратно подобрение на процентите на грешки в сравнение с предшественика си –, тъй като кубитите съдържат повече информация, отколкото е необходимо за изчислителни задачи, и че информацията може да бъде повредена.

IBM's Heron quantum processor boasts 133 qubits and a fivefold improvement in error reduction compared to its older Eagle chips

Квантовият процесор на IBM Heron може да се похвали със 133 кубита и петкратно подобрение в намаляването на грешките в сравнение с по-старите Eagle чипове – Click за уголемяване

Heron ще захранва IBM Quantum System Two compute клъстер, който комбинира квантова, класическа и кубитна електроника за управление в модулна система, предназначена за растеж. Докато детайлите все още са тънки, клъстерът на IBM Quantum System Two е висок 15 фута (пет метра) и, подобно на много квантови системи, изисква криогенно охлаждане, за да работи.

Първоначалната система се намира в Йорктаун Хайтс, Ню Йорк, и първоначално ще включва три от процесорите на IBM Heron за общо 399 местни кубита.

Въпреки това, IBM подчертава, че броят на кубитите е само един фактор. Както сме обсъждали в миналото, фактори като кохерентността и качеството на кубитите често имат по-голямо въздействие върху основните възможности на квантовата машина. IBM дава приоритет на размера на квантовите вериги, които е в състояние да постигне.

До края на 2024 г. IBM твърди, че всеки процесор на Heron ще може да изпълнява 5000 операции в една квантова верига.

Система две е проектирана като градивен елемент за бъдещите квантови суперкомпютри и следователно е проектирана да бъде съвместима с бъдещите проекти на QPU. По-голямата модулност и акцентът върху размера на веригата вероятно е причината пътната карта на IBM да не изисква значително увеличение на броя на кубитите между 2025 и 2028 г.

IBM expects to develop chips capable for 2,000 qubits and a billion gates as early as 2033

IBM очаква да разработи чипове, способни за 2000 кубита и милиард портали още през 2033 г. – Click за уголемяване

Вместо това IBM планира четири поколения от своите 156-кубитови Flamingo чипове. Основната разлика е, че всяко поколение ще прокара максималния брой врати от 5000 през 2024 г. до 15 000 през 2028 г. Чипът в крайна сметка ще поддържа и размери на клъстерите до седем QPU, общо 1092 кубита.

Всички тези чипове са класифицирани като смекчаващи грешките, което предполага, че всяко поколение ще се стреми да намали процента на грешките, за да подобри ефективността на кубитите.

Поглеждайки отвъд 2028 г., IBM очаква да премине към коригиране на грешки в територията, започвайки през 2029 г. със своя Starling QPU. IBM прогнозира, че чипът ще изстиска 100 милиона порти от 200 логически кубита. С поглед към 2033 г. и след това, IBM има за цел да пусне Blue Jay – 2000 кубита QPU, способни на вериги с милиарди порти.

Разбира се, много неща могат да се случат за десет години. Междувременно IBM планира да направи своите Heron QPU достъпни за изследователите, за да се справят с използването на публичния си портал за облаци.

За да подкрепи изследванията в областта на квантовите алгоритми, IBM пусна и версия 1.0 на своя Qiskit комплект за квантово разработване, за да помогне на разработчиците да пишат и оптимизират своя код за квантови системи. Според IBM, софтуерът работи чрез картографиране на класически проблеми на квантови схеми, оптимизирането им и след това изпълнението им с помощта на Qiskit време на изпълнение.

IBM също така проучва използването на AI за ускоряване на разработването на квантови алгоритми, използвайки своята платформа WatsonX, която ние погледнах по-рано тази година. Сред предложенията на WatsonX е основополагащ модел за асистент на AI код –, подобен на този на Microsoft GitHub Копилот –, който може да бъде настроен на специфични приложения. ®

Подобни статии

Не пропускайте