Microsoft избягва официална антитръстова проверка на ЕК заради твърдения за злоупотреба с лицензи чрез уреждане на случая с CISPE

Share

Група от 27 доставчици на облачни услуги се съгласиха да уредят жалбата, която подадоха до Европейската комисия, във връзка с предполагаемо антиконкурентно поведение, свързано с цената, която плащат, за да използват софтуера на Microsoft в своите центрове за данни.

Споразумението, което ще остане поверително, беше гласувано този следобед от членовете на търговската група Cloud Infrastructure Service Provider of Europe (CISPE), съставена от 26 фирми в Европа и Amazon Web Services (AWS). Това означава, че Microsoft е успяла да избегне по-голям контрол и потенциална среща с регулаторните органи.

Официалната жалба в областта на конкуренцията беше подадена през ноември 2022 г. в ЕК и се отнасяше до по-високите разходи за придобиване и използване на софтуера на Microsoft в облаци, различни от Azure, заедно с техническите корекции, необходими за стартирането на някои програми в конкурентните облачни услуги.

Microsoft вече се е опитала да разреши жалбата през май миналата година, но CISPE ни каза, че е отхвърлила офертата, тъй като тя е била „доста мизерна и много далеч от всичко, което сме съгласни да приемем… имаме минимални изисквания“.

Тези минимални изисквания изглежда вече са изпълнени. Според CISPE двете страни са подписали Меморандум за разбирателство, съгласно който Microsoft „се ангажира да направи определени промени, за да отговори на твърденията, направени от европейските членове на CISPE, и в резултат на това CISPE ще оттегли жалбата си срещу Microsoft“.

За отбелязване е, че AWS е изключена от преговорите и тя, заедно с Google Cloud Platform и AliCloud, „няма да се възползва от тези условия, нито ще бъде обвързана с тях“.

„Централно място в споразумението заема сътрудничеството между страните за пускане на усъвършенствана версия на Azure Stack HCI за европейските доставчици на облачни услуги (Azure HCI Stack for Hosters), която да предлага функциите, които клиентите на Microsoft, използващи Azure Stack HCI, ползват днес“, добави CISPE.

Такива функции ще включват инфраструктура за виртуални десктопи с много сесии, базирана на Windows 11; безплатни разширени актуализации на сигурността; и лицензиране на изплащане за SQL Server.

CISPE смята, че „сътрудничеството“ ще позволи на европейските доставчици на облачни услуги да предлагат приложения и услуги в своята инфраструктура.

CISPE ще създаде и Европейска обсерватория за облаци, която ще следи „развитието и текущата оценка“ на Azure Stack HCI. Тя ще включва Microsoft и оператори на облачни инфраструктури в региона, като ще прави „периодични публични оценки, доклади и препоръки, свързани с изпълнението на споразумението и осигуряването на справедливо лицензиране на софтуера в облака“.

Часовникът тиктака и Майкрософт разполага с девет месеца, за да „изпълни ангажимента си да достави продукта Azure Stack HCI за хостери или да реши проблемите с лицензирането на софтуера по друг начин. Ако в края на този период CISPE установи, че Microsoft не е изпълнила задълженията си, свързани с обещаните промени, тя ще подаде отново жалбата си.“

Търговската асоциация добави: „Като част от споразумението Microsoft ще плати еднократна вноска на CISPE, за да възстанови разходите за съдебни дела и кампании за справедливо лицензиране на софтуер през последните три години.“

В изявление, изпратено до The Register, президентът на Microsoft Брад Смит заяви: „След като работихме с CISPE и нейните европейски членове в продължение на повече от година, съм доволен, че не само разрешихме техните опасения от миналото, но и работихме заедно, за да определим път напред, който внася още повече конкуренция на пазара на изчисления в облак в Европа и извън нея.“

Саймън Хансфорд, бивш главен изпълнителен директор на UKCloud, заяви: „В момента се работи по въпроса за облачните услуги: „Въпреки че това споразумение между Microsoft и търговския орган на ЕС за облачни услуги CISP може да изглежда като стъпка напред, ако става въпрос за частна сделка, това поражда опасения за липса на прозрачност за по-широкия пазар. Ограниченият подход няма да допринесе за решаването на основните проблеми, които възпрепятстват конкуренцията в облачните услуги.

.“

„Клиентите в цяла Европа заслужават наистина равни условия на конкуренция. Практиките на Microsoft за лицензиране на софтуер, които първоначално бяха изтъкнати от CISP, са ярък пример за това как хиперскалаторите могат да си създадат несправедливо предимство. Тези практики блокират клиентите и задушават конкуренцията от страна на други доставчици на облачни услуги.

„Сега регулаторните органи трябва да се намесят решително, за да защитят интересите на потребителите и да насърчат здравословна екосистема на облака. Разследването на CMA в Обединеното кралство предоставя златна възможност да се извлекат поуки от потенциалните ограничения на сделката с CISP и да се въведат силни, прозрачни правила за лицензиране на софтуер, ценови структури и мобилност на данните. Това ще осигури конкурентна среда, в която предприятията могат да избират най-добрия доставчик на облачни услуги въз основа на качествата си, а не на обвързаността с доставчика“, добави той.

Говорител на AWS ни каза: „Въпреки че отрича лицензионните си практики да вредят на клиентите и конкуренцията, Microsoft вече прави ограничени отстъпки за някои членове на CISPE, които показват, че няма технически пречки, които да й пречат да прави това, което е правилно за всеки клиент на облачни услуги.

„За съжаление, това споразумение не прави нищо за огромното мнозинство клиенти на Microsoft, които все още не могат да използват облака по свой избор в Европа и по света. Продължаваме да подкрепяме нарастващия брой клиенти, доставчици и регулаторни органи в световен мащаб, които призовават Microsoft да прекрати дискриминационните си практики за всички клиенти.“ ®

Подобни статии

Не пропускайте