DataArt обяви нова инициатива в рамките на проекта „IT музей“, който стартира през 2022 г. и е посветен на историята на информационните и комуникационни технологии. Инициативата представя любопитни исторически факти, достъпни на oi.dataart.com, където са събрани ретроспективни подробности за информационните технологии с фокус върху България.
Новото съдържание включва комбинация от статии, снимки и документи, които проследяват пътя на компютърната революция и Международната олимпиада по информатика – събитие, което значително е допринесло за развитието на конкурентното програмиране и компютърната грамотност в световен мащаб.
Акценти от съдържанието:
- Историята на първата Международна олимпиада по информатика: Проведена през 1989 г. в Правец, България, Олимпиадата отбелязва началото на съревнованието в програмирането на международно ниво. Събитието, в което вземат участие 13 делегации, включително от Източния блок, Югославия и Зимбабве, се превръща в ежегоден турнир и второто по големина научно състезание в света след математическата олимпиада.
- България като технологичен лидер през 80-те години: България е била един от водещите производители на компютри в социалистическия блок, като компютрите, произведени от IZOT и други български компании, са се използвали не само в Източна Европа, но и за съветската космическа програма и ядрени изследвания в Индия. Също така страната е изнасяла продукти за западните пазари, използвайки британски посреднически фирми.
- Компютъризацията и младото поколение: Снимки и архивни материали показват как компютрите навлизат в училищата и клубовете в България, давайки възможност на младите хора да развият уменията си в програмирането още през 80-те години. До 1987 г. Българският комунистически младежки съюз управлява мрежа от 530 компютърни клуба, включително в Ханой, Хавана и Москва. Тези клубове играят важна роля за популяризирането на компютърните умения сред младото поколение.
- Развитие на състезателното програмиране: Съдържанието също така включва ретроспекция на развитието на състезанията по програмиране, като проследява периода от първите национални надпревари в България през 1981 г. до международните състезания, като Балканската и Централноевропейската олимпиади по информатика през 90-те години.
- История на ранните микропроцесори: Достъпна е информация за първите микропроцесори, като българския клонинг на MOS 6502, който е в основата на компютрите „Правец 8“. Представени са също и други клонинги на микропроцесори от Източния блок, които са допринесли за компютъризацията на региона.
„Нашето ново съдържание разкрива неразказани истории от компютърната революция и как България е играла значима роля в този процес. Историята на първата олимпиада по информатика е не само събитие от миналото, но и вдъхновение за бъдещите поколения програмисти и инженери“, споделя Алексей Помигалов, ръководител на проекта „DataArt IT музей“.
Популяризирането на новото съдържание от проекта “IT музей” съвпада с тазгодишното издание на Международното състезание по програмиране DataArt Proggy-Buggy, което ще се проведе на 26 октомври. Така се подчертава връзката между историческите основи на състезанията по програмиране и съвременните инициативи в тази област, които продължават да насърчават развитието на технологичните умения и иновациите.