Избор на новинарски източник: Как да намерите обективна и точна информация?

Share

Чувствате ли се изгубени в необятния информационен поток? Ако отговорът е да, не сте сами. Тези съвети ще ви помогнат да плувате по-уверено в океана от информация, като пресявате надеждните източници.

Какво трябва да знаем при избора на новинарски източник

Новинарски източници вече далеч не са само традиционните медии – телевизии, радиостанции, вестници, списания, новинарски сайтове. Новините са навсякъде – и в известията на телефона ни, и в социалните мрежи, и в електронната поща, в чатгрупи, месинджъри, приложения, платформи.

За да се ориентираме в потока от информация успешно, че добре да запомните две златни правила:

I. Източникът е цар

Първите три най-важни фактора за достоверността на информацията са:

  1. източникът;
  2. източникът; и
  3. отново източникът.

С други думи – търсим достоверни източници.

Това означава например, когато четем онлайн новини, да се доверяваме само на проверени и авторитетни новинарски източници (медии, сайтове и др.), които са доказали с времето, че предлагат качествена информация. И обратно – неизвестни сайтове, страници, профили и хора могат да твърдят каквото и да е, но преди да им повярваме и да ги последваме, е препоръчително да си направим допълнителна проверка доколко те са достоверни източници. Можем да попитаме приятели, да разгледаме останалото им съдържание, да прегледаме заглавията – и така да преценим дали търсят евтини сензации и кликове или проверяват новините, които ни поднасят.

II. Не е важно какво ви казват, а кой го казва

Второто златно правило до голяма степен се припокрива с първото. Професионалните медии, които следват журналистическите стандарти, винаги цитират първоизточника на своите новини. Той може да е авторитетна личност, длъжностно лице, организация, свидетел на случка, звезда от шоубизнеса, пост в социалните мрежи, експерт, анонимен източник, чието име медията има съображения да не разкрива – важното е да е посочено откъде тръгва новината. Само така можем да се ориентираме дали и доколко да ѝ вярваме.

А ето и няколко от важните белези, че една медия или новинарски източник предлага достоверна информация:

  1. Има форма за контакт, с физически адрес, телефон, имейл;
  2. Публикува редакционния си екип – с имена, снимки, биографии;
  3. Отбелязва дали е подписала професионален кодекс – например Етичния кодекс на българските медии;
  4. Публикува т.нар. проверка на фактите (Fact Check) – материали, в които се проследява една история и се описва кое в нея е вярно и кое не.

Подобни статии

Не пропускайте