Google: Продължаваме да работим, за да се противопоставим на „антиконкурентната“ политика на Microsoft за облачните услуги

Share

Google твърди, че поверителното споразумение на Microsoft с група европейски доставчици на облачни услуги е просто използване на финансовата мощ на компанията, за да изчезнат оплакванията от разходите за лицензиране на софтуер.

Вчера търговската група CISPE (Cloud Infrastructure Service Providers of Europe), в която членуват 27 компании, се съгласи да премахне предишна официална жалба до Европейската комисия, подадена през ноември 2022 г.

Broken cloud

Ранните констатации на CMA в Обединеното кралство показват, че Microsoft ограничава избора на облачни услуги

В рамките на направените отстъпки Microsoft се съгласи да плати неуточнена финансова сума на CISPE, да пусне версия на Azure Stack за европейските хостинг оператори, която включва функции, които съществуващите клиенти на Azure Stack HCI получават директно от Microsoft, и да създаде механизъм за наблюдение на ситуацията.

Въпреки това Google не е убедена, че това ще промени много нещата. „Наръчникът на Microsoft за изплащане на оплаквания, вместо да се занимава със същността им, вреди на бизнеса и не бива да заблуждава никого“, каза Амит Завери, генерален директор, вицепрезидент и ръководител на платформата за Google Cloud.

„Много регулаторни органи започнаха разследвания на лицензионните практики на Microsoft и ние се надяваме, че ще има нови средства за защита на пазара на облачни услуги от антиконкурентното поведение на Microsoft“, добави той.

Google е предоставила информация за това и други поведения на Microsoft, за които твърди, че нарушават правилата, на ЕС, на британския орган за конкуренция и пазари и на Федералната търговска комисия.

Със сигурност е вярно, че на хиперскалаторите се пада огромното мнозинство от продажбите на публични облаци на клиенти, а сделката с CISPE – макар и несъмнено важна за членовете на CISPE и техните клиенти – няма да има далечни последици за клиентите на biz.

„Проучваме възможностите си, за да продължим да се борим срещу антиконкурентното лицензиране на Microsoft, за да насърчим избора, иновациите и растежа на цифровата икономика в Европа“, заяви Завери.

AWS, която също е силно изразена по отношение на политиките на Microsoft по отношение на облачните услуги и софтуера, също така не беше впечатлена от споразумението на Microsoft. Вчера говорител на компанията ни каза:

„Въпреки че отрича лицензионните си практики да вредят на клиентите и конкуренцията, сега Microsoft прави ограничени отстъпки за някои членове на CISPE, които показват, че няма технически пречки, които да й пречат да прави това, което е правилно за всеки клиент на облачни услуги.

„За съжаление, това споразумение не прави нищо за огромното мнозинство клиенти на Microsoft, които все още не могат да използват облака по свой избор в Европа и по света. Продължаваме да подкрепяме нарастващия брой клиенти, доставчици и регулаторни органи в световен мащаб, които призовават Microsoft да прекрати дискриминационните си практики за всички клиенти.“

AWS е поддръжник на CISPE, но не е включена в споразумението с Microsoft.

Преди това през март миналата година Microsoft уреди жалба относно търговското си поведение с OVH Cloud, Aruba S.p.a и DCC. Съдържанието на това споразумение беше запазено в тайна, което според CISPE е „разочароващо на много нива“.

Коалицията за справедливо лицензиране на софтуер – подкрепена от Google – заяви, че споразумението на Microsoft е „последният опит да се избегне регулаторният контрол, без да се обърне внимание на основните неконкурентни практики, които засягат милиони клиенти на облачни услуги по света.

„Дори и след влизането в сила на това споразумение Microsoft ще продължи да използва своите нелоялни практики за лицензиране на софтуер, за да ограничи избора, да увеличи разходите и да блокира клиентите. Споразумение с някои по-малки европейски доставчици, което изключва огромното мнозинство от клиенти и доставчици на облачни услуги, с нищо не решава проблема с глобалното антиконкурентно поведение на Microsoft.“

Майкрософт отказва коментар. ®

Подобни статии

Не пропускайте